Historie paláce

Jalta má pohnutou a zajímavou historii. Vydejte se s námi po stopách dějinných událostí posledních 90ti let. 

Slavná minulost 

Jalta byla postavena v letech 1928–1929 podle návrhu Jaroslava Polívky. Hned v roce 1929 zakoupilo budovu mezinárodní hnutí Křesťanského sdružení mladých žen (YWCA), které v horních patrech původně zamýšlelo zřídit ubytovnu pro ženy a dívky. Od roku 1934 až do revoluce vlastnil budovu stát.

Divoká 90. léta

Budova patřila České pojišťovně, která zde měla své kanceláře, ale v prostorách se také často střídali různí podnikatelé. Obchodní prostory si v paláci pronajímal například bývalý hokejista a podnikatel Lubomír Hrstka, mj. majitel Boby centra. Po něm přišel podnikatel a producent Rudolf Hošna, který rozjel v bývalém kinosále hudební klub Babylon. Ten však brzy skončil a Hošna vybydlené prostory opustil. Koncem 90. let přestal být o vzácnou, avšak chátrající budovu zájem. Kanceláře a obchodní pasáž s kinem zely prázdnotou a Česká pojišťovna hledala kupce.

Hledání nového majitele

Jaltu chtělo koupit město. Předběhl je ale podnikatel Miroslav Lekeš, který Jaltu koupil za 60 milionů korun. V následujícím roce byl schválen směnný obchod. Směna byla považována za velmi
kontroverzní a pro Brno nevýhodnou. Ukázalo se, že rekonstrukce si vyžádá přes 300 milionů. V roce 2016 odkoupila budovu od města společnost Premiere properties podnikatelů Richarda Saliby a Dariny Ryglové.

Rekonstrukce

Společnost Premiere properties budovu nákladně opravila a obnovila v ní provoz. Projekční práce svěřila kanceláři Sollaron Architects. Během dvou let byla opravena konstrukce stavby, byly vybudovány nové inženýrské sítě, včetně vzduchotechniky a vytápění.

Jalta znovuzrozená

Objekt byl znovu slavnostně otevřen 5. června 2019. V suterénních prostorách byl obnoven kino-kabaret, v přízemí pak tradiční obchodní pasáž. V 1. až 5. patře se nacházejí kanceláře, obchodní prostory, ateliéry a byty. V 5. patře byla také zpřístupněna terasa s překrásným výhledem na Dominikánské náměstí. Jaltě se tak po dlouhých 90 letech podařilo navrátit původní slávu.